Svatba Katky a Stanka ve Švýcarsku

17.11.2020

Přijedeš za námi až do Švýcarska? Tak přesně tohle byl první dotaz v jedné kavárně v Brně, kde jsem měl s Katkou domluvenou předsvatební schůzku. Svatba se měla konat v malebné vesničce Zofingen na pohoří Švýcarských Alp. Bez váhání jsem souhlasil. Bral jsem to jako vítanou změnu a také jako možnost poznat něco nového. Zkrátka jako novou výzvu.

A tak přesně půl roku po naší schůzce, jsme už ve čtvrtek v noci i s manželkou odejeli autem do Prahy. Tam jsme ještě přibrali do týmu fotografku Lucku a pak všichni vyrazili směr Rozvadov, Norimberk, Stuttgart... Před námi byla 1 150 km dlouhá cesta.

V pátek v poledních hodinách nás přivítalo nádherné Švýcarsko. Ubytovali jsme se v místním hotelu a ještě tentýž večer navštívili nevěstu, abychom se pozdravili a doladili některé organizační věci nadcházejícího dne.
Svatba Katky a Stanka byla v mnoha ohledech jiná oproti těm, které známe z Česka. Poznali jsme spoustu pro nás neznámých zvyků a tradic, výjimečný byl i počet hostů, kterých bylo na svatební hostině téměř 400. Stoly byly kulaté a každý z nich byl pro 10 hostů.

Program svatebního dne

Nejdříve probíhaly přípravy nevěsty i ženicha, potom malá párty u každého zvlášť. Ženich pohostil své hosty v pronajatém sále, nevěsta na zahradě svého domku, kde se už od rána jedlo, pilo a za doprovodu živé hudby i tančilo. Když se sešli všichni hosté, dorazil ženich vykoupit nevěstu. Poté přijela limuzína a všichni jsme se odebrali do malebného kostelíku na úpatí hřebenů Alp.

Svatební obřad byl i se mší a celý v němčině. Po obřadu a krátkém focení jsme odejeli do hotelu, kde nás již čekali všichni svatební hosté. Proběhlo slavnostní nastoupení rodičů, svědků a novomanželů, přípitky, proslovy...

Svatební hostina

Vzhledem k tomu, že svatební obřad probíhal až v pozdějších odpoledních hodinách, do hotelu, kde se konala svatební hostina jsme dorazili až kolem 17 hodiny. Slavnostní večeře obsahovala asi 10 chodů, každý chod byl proložený taneční sérií a různými svatebními zvyky. Jedlo a pilo se až do půlnoci, kdy byl ten správný čas nakrojit svatební dort vážící 180 kg. Poté byl pro hosty otevřený sladký raut. Taneční parket byl pořád plný a všichni hosté se bavili až do ranních hodin.

Druhý den po svatbě jsme byli pozváni na rodinný oběd a hned potom nás čekala cesta domů. Děkujeme za pozvání a za důvěru. Byla to pro nás nová a velmi zajímavá zkušenost, kterou jsme si užili a na kterou nezapomeneme.

 Svatební klip Katky a Stanka, Hohenrain Castle, Švýcarsko
 

Podívejte se na další fotky z této úžasné svatby od fotografky Lucie Ryglové.